Už uplynulo 17 let od prvního Mystic Sk8 Cupu a tato akce stále zůstává největší skate akcí, jakou na území ČR můžeme vidět. Ať Mystic dopadne jak dopadne, stále můžeme být rádi, že celá produkce z Mystic Skates tuto akci již několik let pořádá.

Tímto naznačuji, že několik skaterů bohužel nadávalo na letošní jezdeckou úroveň. Od organizátorů přišla oficiální zpráva, že se na letošním MSC mají objevit jména jako Paul Rodriguez, Chris Pfanner, Tony Trujillo nebo Ryan Decenzo. Bohužel organizátoři nedokáží někoho donutit, aby když potvrdí účast, tak aby opravdu přijel. Například Chris Pfanner a Tony Trujillo v Praze před Mystikem byli společně s AntiHero teamem, ale z nenadání odjeli.

Tímto chci také říci, že v dnešním světě skateboardingu se nebere takový ohled na závody. Po celém světě je skoro každý víkend nějaký závod a vyhrát contest už není tak prestižní jako kdysi. Kolega Lang udával také jeden z důvodů fakt, že český trh je pro světové firmy malý a nevidí důvod sem svoje jezdce posílat. Na jeho výroku bude určitě něco pravdy, ale já s ním úplně nesouhlasím. Firmy se v dnešní době spíše zaměřují na tour a na natáčení videí. Proto například světový team Nike se v době MSC nacházel na tour v Paříži a do Prahy nezavítal. Raději se soustředil na natáčení a focení reklam, které jsou mnohem důležitější než nějaké závody.

Další věc, která se musí brát v potaz je fakt, že Evropa již není tak exkluzivní jak bývala. Před několika lety trávili profící většinu roku v Americe a v létě vyrazili do pro ně neznámé Evropy objet většinu velkých contestů jako například Mystic Sk8 Cup, Dortmund, Munster nebo bazénové závody v Maarseille. Nyní ale většina riderů je stále na cestách a kouknout se například do Prahy, kde už byli x krát je dle mého názoru moc neláká.

Sečteno a podtrženo, můžeme opravdu být rádi za to jaký jezdci letos do Prahy přijeli. Brazilská základna byla velmi našláplá a rideři jako Rodolfo Ramos, Rodil Jr. nebo šestnáctiletý Tiago Lemos všem celý víkend vyráželi dech.

Co se týče samotného závodu, tak letos se vertikální rampa škrtla a na programu byl pouze street, bowl a samozřejmě best trick contest. V páteční předkvalifikaci evropských riderů si nejlépe vedl Tomáš Stejskal, který ale jak jsem se poté dozvěděl byl nominován do kvalifikace a předkvalifikaci vůbec jet neměl. Tímto z předkvalifikace postupovalo celkem 12 jezdců namísto deseti. Ano, také nevím proč 12 a ne jen 11. Každopádně tento omyl zachránil Woodyho Hoogendijka z Holandska, který skončil na 11. místě a nakonec se probojoval až do finále. Pro mne byl Woody naprosto neznámý, ale poté mi kolega Pinin prozradil, že tento zrzek skončil na druhém místě na závodě AmsterdamnAm a že nechápe, jak tento člověk musí jet předkvalifikaci. Za zmínku určitě stojí pražský Marek Štefan, který do toho letos opravdu šlape a skončil na druhém místě. On ale předkvalifikaci v postatě vyhrál, jelikož jak jsem se již zmiňoval Liška, který skončil první v ní neměl vůbec, co dělat.

Na sobotním programu byla jak kvalifikace streetu, tak bowlu. Velmi mě potěšilo, že náš nejlepší bazénový rider Martin Jurášek se dokázal natolik prosadit, že kvalifikaci vyhrál. Je opravdu vidět, že má štvanický bazén najetý. V kvalifikaci streetu nejvíce zářil Diego Fiorese, který chvílemi připomínal nadopovaného křečka v kleci. Perfektní jízdu zajel Martin Pek, která mimo jiné obsahovala fakie 5–0 flip ven a postupoval jako druhý. Mezi top ten byl i Peter Molec, Maxim Habanec, Lukáš Daněk a Arnošt Ceral.

V neděli už šlo do tuhého a každý se těšil na semifinále a finále streetu. Semifinále se jelo formou jamů, které jsou pro diváky velmi atraktivní. O jedno místo uteklo finále Arnoštovi Ceralovi. Jeho místo v top 12 mu „vzal“ Daniel Vieira a Arnošt byl z toho dost nasraný. Ani se mu nedivím jelikož Arnie zajel velmi dobrou jízdu a jam také. Vieira zajel svou klasiku a v druhé sekci plné railů se moc nečapal. Ale toto rozhodnutí je již na rozhodčích…

Do finále se ale probojoval Maxim Habanec a Martin Pek, kterým všichni drželi palce. Díky nabranému časovému skluzu v průběhu semifinále se muselo finále obejít bez jamu, ale jelo se klasickým způsobem na dvě jízdy přičemž se počítala ta lepší. Myslím, že tento fakt se i podepsal na celkovým pořadí. Každopádně všech 12 jezdců ze sebe vypotilo to nejlepší. Určitě jste všichni buď viděli online přenos anebo jste byli přímo na místě a proto nemusím zde rozepisovat jednotlivé triky. Nás nejvíce bude zajímat fakt, že Maxim Habanec se stal prvním Čechem v historii, který vyhrál Mystic Sk8 Cup! Vítězství si zasloužil díky jeho čisté, technické a promyšlené jízdě. Max využil celý park, nekazil a vracel opravdu těžké triky. Tímto mu gratuluji a posílám obrovský props!

Mystic Sk8 Cup 2010 je za námi a já tímto děkuji jak organizátorům, tak divákům za to, že se zase uskutečnil největší skate event jaký v ČR nemá obdoby.

Street – muži
1. Maxim Habanec CZE
2. Diego Fiorese BRA
3. Rodil Jr. BRA

Street – ženy:
1. Lacey Baker USA
2. Leticia Bufoni BRA
3. Evelien Bouilliart BEL

Bowl – muži:
1. Ivan Rivado SPN
2. Martin Jurášek CZE
3. Guillaume Mocquin FRA

Bowl – ženy:
1. Leticia Bufoni BRA
2. Renatinha Paschini BRA
3. Lacey Baker USA